Колона – Cайт громадської журналістики

Порушення артикуляції у дитини чи дорослого. Що робити?

Людині з порушеннями вимови – невеликими або яскраво вираженими – дуже складно вибудувати успішну кар’єру.

І справа не в тому, що над ним сміються колеги, а в тому, що йому складно висловлювати свої ідеї. Втрачається впевненість в собі, але ж це головна умова сходження по кар’єрних сходах. Як впоратися з порушенням артикуляції? Як взагалі виникає ця проблема?

Порушення артикуляції у дорослих

Порушення артикуляції діагностується ще в дитинстві, і якщо в ранньому віці цю проблему не вирішити, вона залишиться до самої старості. Як правило, причиною стає розкоординованість вимови, губ і нижньої щелепи.

Поліпшити роботу органів артикуляції можна за допомогою спеціальної гімнастики. Інша справа, якщо причина в фізіології: неправильний прикус, коротка «вуздечка» і т. п. Тоді за допомогою необхідно звернутися до логопеда.

Робити гімнастику для розвитку артикуляції можна самостійно, але краще займатися з логопедом, тоді результат з’явиться швидше і буде більш якісним.

Також працювати з фахівцем краще, якщо у вас порушення кількох звуків одночасно або якщо причиною порушення стала травма чи сильний стрес. За допомогою саме до логопеда треба звертатися і в разі відсутності результатів при самостійній корекції мовлення.

Джерело: static.baza.farpost.ru

Як проходить курс корекції мовлення?

Насамперед потрібно визначити, які звуки ви не вимовляєте або вимовляєте неправильно. Дізнатися можна, запитавши у друзів або наприклад записати свою промову на диктофон. Є кілька типів порушень:

Працювати можна почати з будь-якого звуку, але головне – виправляти їх по черзі, а не всі разом. Сам процес розвитку артикуляції ділиться на п’ять етапів, які потрібно проходити послідовно, чи не перескакуючи з одного на інший:

Підготовчий. На цьому етапі потрібно вивчити, як діють органи артикуляції при правильній вимові звуку. Можливо, ви відразу зможете виправити свою вимову, якщо ні, то Вам допоможе спеціальна гімнастика. Вправи потрібно виконувати чітко за інструкцією, і тільки після того, як ви зможете їх робити без помилок в швидкому темпі, можна переходити до наступного етапу.

Постановка звуку. На цьому етапі в залежності від артикуляції звуку виконуються різні вправи, метою яких є здатність вимовляти кожен звук ізольовано (р-р-р, ш-ш-ш).

Автоматизація. Метою даного етапу є введення поставленого звуку в вимова. Це робиться послідовно: спочатку відпрацьовуються склади, потім слова і, нарешті, речення. Не поспішайте відразу переходити до скоромовки, це самий останній крок на етапі автоматизації і найважчий.

Диференціація. На цьому етапі відбувається розмежування схожих звуків на кшталт [р] і [л], [з] і [ш]. Вона відбувається послідовно: спочатку склади, потім слова і пропозиції. Скоромовки – заключний крок цього етапу.

Введення звуку в вимову. Цьому сприяє заучування віршів, переказ текстів і усні розповіді творів. На цьому етапі робота ведеться, як правило, відразу з усіма звуками.

Гімнастика для розвитку артикуляції

Всі вправи краще виконувати перед дзеркалом. Не варто відразу намагатися зробити всі вправи, краще вводити їх по одній, освоївши і закріпивши попередні.

Розробка м’якого піднебіння.

Розробка нижньої щелепи.

Розробка щік.

Розробка губ.

Розробка язика.

Робити гімнастику артикуляції потрібно не тільки при порушеннях вимови, а й перед важливими нарадами і виступами. Навіть в звичайний робочий день корисно встати перед дзеркалом і зробити пару вправ, адже ми живемо серед людей, і спілкуванню з ними нічого не повинно заважати.

Exit mobile version