Колона – Cайт громадської журналістики

Мільярдний піар “по-чорному”, або стільки витрачала “Партія Регіонів” для своєї реклами

Нещодавно у ЗМІ поширили данні “Чорної бухгалтерії” Партії регіонів. У яких можна простежити, різноманітні витрати “регіоналів” на “чорний піар”, який використовували для партійних потреб. Згідно опублікованих даних лише за пів року було витрачено більше ніж 66 мільйонів доларів на  піар та джинсу у ЗМІ.  В оприлюдненій інформації є дані про оплату  мітингів, витрати за голосування за бюджет, перерахування до ЦВК, фінансування партії “Наша України”, та чимала кількість інших витрат у яких були зацікавлені регіонали.

Джинса́ — сленгове слово, яке використовується переважно в медійній спільноті. Синонім терміну “прихована реклама”. Означає зумисну приховану рекламу чи антирекламу, подану у вигляді новин, авторських текстів, аналітики й телевізійних програм тощо.

З даних оприлюднених в інтернет-просторі журналісти сайту “Колона” проаналізували, яку суму витрачали регіонали для піару партії, та поширення джинси на медійному просторі України. А також кому і скільки переводилися відповідні суми.

Джинса.

Так протягом пів року, лише на джинсу у ЗМІ “регіонали” витратили більше одного мільйона доларів. Поширення даного виду «реклами» відбувалося в різних медіа. Одним з видань де це відбувалося найчастіше є «Факти», у яких публікації “купувались” як на один випуск, так і на певний період часу. Для прикладу у списку «чорної бухгалтерії» є графа яка містить наступні дані:

(дата оплати)   (кому нараховані)         (сума)  (де і коли опублікована)
07.06.2012          Оноприенко В.Н.           1528      Статья в газете “Факты” (тир. от 06.06.2012 г.)

Проаналізувавши сайт газети “Факти” в інтернеті,  Ми знайшли матеріал, в якому колишній прем’єр-міністр Микола Азаров, розповідає який “економний” його уряд, порівняно з Польщею , щодо витрат на ЄВРО-2012.

У даному випадку, витрати на поширення джинси стосуються лише одного випуску видання, а саме 06.06.2012 року. Також у списках є випадки коли поширення джинси фінансувалось на певну кількість днів, відповідно і сума уже була значно більшою, так 13 791 доларів партія заплатила за статті які публікувалися у період з 5-го по 11-те вересня 2012 року у тому ж виданні “Факти і коментарі”.  Звісно  у перший день коли мала з’явитися стаття вона опублікувалась на сайті:

У даний період оплати статей також було опубліковано статтю про соціологічне опитування, на проведення якого згідно  “чорної бухгалтерії” було виділено 250 тисяч доларів, а результати були опубліковані у згаданому вище виданні:

Крім так званого «піару» не забували “папєрєднікі” і піднімати рейтинг видання, яке ж самі “спонсорують” проплачуючи певні матеріали :

Слід зауважити, що витрати на джинсу відбувалися в інтернет-просторі, газетах, телебаченні та фм-радіо. Дізнатися стільки і куди саме інвестовано на джинсу регіоналами можна за посиланням. За лінком  вказано витрати відповідно до опублікованої “Чорної бухгалтерії” .

При пошуку джинси на сайті “Факти і коментарі”, журналісти сайту Колона знайшли цікавий матеріал, якому на той час громадськість не приділила достатньо уваги, або ж можливо стаття слугувала підготовкою суспільства до змін, які відбуваються сьогодні.

Піар.

Основну суму витрат на медіа простір, “регіонали” витрачали саме для піару, так згідно “чорної бухгалтерії” більше 17 мільйонів доларів, лише за пів року було витрачено для власно реклами, зняття «потрібних» для партії відео роликів та сюжетів, друкування банерів, моніторингу ТВ,  гонорарів журналістам. Поміж усього переліченого, регіонали не забували і про міжнародний піар.

Так у списках “чорної бухгалтерії” вказані чималі суму для піару на телеканалі “Інтер” та “ІCTV”, на які згідно даних було витрачено 7 мільйонів 600 тисяч доларів. “Бігла партія” не забувала проплачувати регіональну пресу та регіональне телебачення, витрачаючи на це також великі кошти.

Крім цього певні суми витрачалися для розміщення банерів на таких інформаційних порталах як “Уніан” та “Українська Правда”.

Більше 46 тисяч доларів витрачено на створення відео-роликів та для зйомки програм в студіях.

З детальним списком, витрат на піар можна ознайомитися ТУТ.

Інші медійні витрати.

Окрім фінансування джинси та піару на різних медіа-ресурсах України, “регіонали” регулярно вкладали кошти у партійну газету – “Время регионов”. Так протягом пів року на друк, розповсюдження та гонорари журналістам даного видання було виділено більше ніж 350 тисяч доларів.

Саме  через дане видання і відбувалося основне розповсюдження «про-регіоналівських» ідей у суспільстві, та широка пропаганда “Партії Регіонів”.

З усіма витратами, згідно даних “Чорної бухгалтерії” можна ознайомитися в Google таблиці за посиланням.

Від Авторів:

З повним списком “чорної бухгалтерії” можна ознайомитися у документі опубікованому “Українською Правдою”. Нагадаємо, що повна сума витрат вказаних у “Чорні бухгалтерії” становить трохи більше як 66 мільйонів доларів, що у переводі на національну валюту станом на сьогодні становить більше як півтора мільярди гривень. Як приклад, витрати “Партії Регіонів” за півроку, приблизно співпадають із бюджетом міста Рівного на 2016 рік, який складає 1 533 299 540,0 гривень.

Поява в інформаційному просторі “чорної” документації ПР, наводить на думку, що це лише один із прикладів фінансування партії “по-чорному”. Потрібно розуміти, що це і досі існує в інших партіях, як в провладних так і в опозиційних.

Рецепт подолання цієї кризи є у Європейських державах. Головне створення умов для існування ЗМІ, які будуть незалежні від політики та олігархів.

Автори: Віталій Примак та Роман Оксенюк.

Exit mobile version