Наші контакти

  Колона – Cайт громадської журналістики

  чиновники на півроку розтягли проведення тендеру
  Головне зображення ілюстративне

  Західна Україна

  «Вкрадені» обіди: на Володимиреччині чиновники на півроку розтягли проведення тендеру й віддали перемогу найдорожчому учаснику

  Близько 7,5 тисяч дітей Володимирецького району шкільні обіди, передбачені для них за кошти держави, почали отримувати тільки 23 листопада, фактично за місяць до закінчення навчального семестру. Тендер на харчування дітей, постраждалих внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, який в районі оголосили ще у червні, затягли. В результаті – перемогу отримала київська фірма з сумою на сім мільйонів вищою, аніж пропонували місцеві учасники.

  Другий рік торги на харчування дітей-чорнобильців проводять не у Міністерстві соцзахисту, а на місцях. Свого часу чиновники вимагали такої децентралізації, нарікаючи, що не можуть контролювати фірми з інших регіонів, які виграють торги у Києві і часто надають послуги неякісно або й взагалі припиняють посеред навчального семестру харчувати дітей.

  Від того, що райони отримали право самостійно визначати підприємства, які харчуватимуть дітей, місцеві надавачі послуг, навіть пропонуючи менші ціни, переможцями не стають. Мало того, сама процедура торгів – не надто на користь дітям. На кожен окремий семестр чиновники оголошують новий тендер, тож у січні школярі та дошкільнята знову залишаться без обідів.

  Харчувати у першому семестрі володимирецьких дітей на тендері, оголошеному у червні, зголосилися сім фірм. Підприємниця Надія Борисенко із Канева на Черкащині запропонувала найменшу суму – 11,26 млн. грн. (всі суми вказані без ПДВ – ред.) за шкільні обіди протягом вересня-грудня цього року.

  %d0%b2%d0%be%d0%bb%d0%be%d0%be%d0%b4%d0%b8%d0%bc%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%86%d1%8c-1

  ТзОВ «Віртуоз ЛТД», зареєстроване у селі Бабин Гощанського району, вказало, що годувати дітей за 13,1 млн. грн., ТзОВ «Комплекс Ріко» із Чернігова – 13,65 млн. грн., київське ТзОВ «Час Мрій» – 16,25 млн. грн., ТзОВ «Військторг» з Києва – 18,2 млн. грн., КП ««Володимирецький комбінат громадського харчування» – 18,49 млн. грн.

  Найдорожчу суму запропонувало київське ТзОВ «Транс Логістик Центр» – 18,77 млн. грн., причому першопочатково підприємство вказувало на два мільйони меншу вартість послуги, проте під час проведення торгів було виявлено, що загальна сума у документації підрахована неправильно, тож кінцеву цифру виправили.

  Під час першого розгляду пропозицій конкурсний комітет переможцем визнав гощанське підприємство, відмовивши Надії Борисенко з посиланням на те, що вона не надала інформації про якісні характеристики закупівлі та меню.

  З «Віртуозом ЛТД», тим не менше, договір не уклали. На вимогу Антимонопольного, до якого зі скаргою звернулося ТзОВ «Час мрій», тендерний комітет у жовтні, коли вже більше місяця тривало навчання, відмовив гощанському підприємству з майже смішної причини – у пакеті документів була відсутня «належним чином засвідчена копія документу на підтвердження права власності на морозильну камеру».

  Володимирецькі чиновники відверто зізнаються, могли б оскаржити рішення АМКУ, але до суду вирішили не звертатися.

  %d1%85%d0%be%d1%80%d1%83%d0%b6%d0%b8%d0%b9-%d0%b2%d0%be%d0%bb%d0%be%d0%b4%d0%b8%d0%bc%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%86%d1%8c-%d0%b3%d0%be%d0%bb%d0%be%d0%b2%d0%b0-%d1%80%d0%b4%d0%b0

  Конкурсний комітет лише виконував зауваження Антимонопольного комітету, коли відмовляв «Віртуозу ЛТД», – коментує Володимир Хоружий, голова Володимирецької РДА. –  Ми могли б це оскаржити у суді, але судові процеси б затягли проведення тендеру, для нас же важливо було якнайшвидше розпочати харчування у школах.

  Під час жовтневого засідання комітет також відхилили пропозицію «Військторгу», зазначивши, що «у листі-згоді на обробку персональних даних відсутній підпис керівника».

  Після засідання перемогу у торгах мало би отримати ТзОВ «Комплекс Ріко», але товариство за 30 днів, стверджують у Володимирецькій РДА, не надіслало згоди на укладання договору.

  28 листопада управління соцзахисту уклало договір із найдорожчим учасником «Транс Логістик Центр», проминувши пропозиції двох інших дешевших учасників.

  %d0%b2%d0%be%d0%bb%d0%be%d0%be%d0%b4%d0%b8%d0%bc%d0%b8%d1%80%d0%b5%d1%86%d1%8c-2

  «Ріко» до 10 листопада, останнього дня, визначеного законодавством, так і не відповіло згодою на укладання договорів. Оскільки на той момент вже закінчувався термін дії банківської гарантії, потрібні для підтвердження цінової пропозиції, і потрібно було її продовжити, ми розіслали відповідні листи учасникам тендеру, – запевняє Володимир Хоружий. –  «Час мрій» та «Володимирецький КГХ» не надіслали. Єдиний, хто надав документи, було ТзОВ «Транс Логістик Центр». З 23 листопада воно вже розпочало харчувати дітей. Ми хочемо днями перевірити їхню роботу, наразі нарікань від шкіл, втім, не було. Весною дніпровська фірма, яка виграла тендер на харчування наших дітей, наймала «Володимирецький КГХ» субпідрядником, «Транс Логістик Центр» харчує самостійно, обладнання, яке було потрібно, довіз.

  Директорка «Володимирецького КГХ» Марія Сиротюк підтвердила інформацію про банківські гарантії:

   Я порахувала, які ми витрати понесли на ці торги, і коли прийшов лист від управління соцзахисту, що потрібно ще раз надати банківську гарантію, то вирішила відмовитися від подальшої участі у торгах, – зазначила пані Сиротюк. – Гарантія коштує приблизно 12 тис. грн. Кому це потрібно, якщо все одно інші учасники пропонують менші суми на торгах, аби лише виграти?

  Попри це, за словами юристки громадської ініціативи «За чесний тендер» Мирослави Примак, конкурсний комітет все одно мав би акцептувати пропозиції «Часу Мрій» та «Володимирецького КГХ», натомість, інформації ні про акцепти, ні звіту про результати проведення торгів на веб-порталі державних закупівель досі нема, що вже є порушенням.

  У договорі, який володимирецькі чиновники підписали з «Транс Логістик Центр», зазначено, що товариство з державного бюджету отримає не 18,77 млн. грн., а лише 6,45 млн. – суто за надану послугу у грудні та за кілька днів листопада. За вересень-листопад, коли не було харчування у школах, родинам школярів виплачували компенсацію.

  Але майже 6,5 мільйонів бюджетних коштів київська фірма отримає у тому випадку, якщо торги не скасують. Гощанське «Віртуоз ЛТД», якому відмовили у перемозі і яке пропонувало обіди для школярів за 23,5 грн., подало відповідну скаргу. Середня вартість обіду «Транс Логістик Центр», до слова, становить 34 грн.

  Нам відмовили у виграші з номінальної причини, – коментує  Олександр Курченко, директор ТзОВ «Віртуоз ЛТД». –  Якщо брати такий підхід, то Антимонопольний мав би відхилити пропозиції всіх учасників, а не лише нашу. Це ми й вимагаємо у скарзі, яку подали. Причому, якщо є скарга, то підписувати договір із «Транс Логістик Центр» не мали би, але підписали. Такий договір з точки зору закону є нікчемним. Щодо вартості, яку ми запропонували, то взимку-навесні цього року школярів на Рівненщині годували обідами по 23 грн. З того часу хіба що електроенергія подорожчала, але це суттєво не вплинуло б на вартість обіду.

  Фірма переможець тендеру – ТзОВ «Транс Логістик Центр» – була створена у 2003 році і зареєстрована на одеситку Ганну Бутенко. Минулого року підприємство харчувало дітей Сарненського району, а також вигравало торги Міністерства освіти.

  Народна депутатка Тетяна Чорновол на початку 2016 року на «Українській правді» заявляла, що Ганна Бутенко була засновницею також ТОВ “Траф Альянс” та ТОВ “Адмет-груп”, які пані Чорновол пов’язує зі скандальним ТОВ “Геус-груп”, що харчує українське військо і, як стверджує нардепка, належить бізнесмену Юрію Іванющенку, екс-нардепу від Партії регіонів.

  Громадська ініціатива «За чесний тендер» також розглядає можливість скасування проведеного у Володимирці тендеру.

  %d0%ba%d0%bb%d1%96%d1%87%d1%83%d0%ba

  Святослав Клічук, керівник ГІ «За чесний тендер»:

  – Фактично через недосконалий старий механізм державних закупівель маємо перевитрату бюджетних коштів у розмірі близько 7 млн.грн. Фірми, які пропонували значно дешевше викинули, як на мене,  суто через формальні причини. 30 листопада фірма «Віртуоз» подала нову скаргу до АМК. На мою думку, варто було б результати цього тендеру скасувати і провести його по-новому через Prozorro.

  %d0%bc%d0%b8%d1%80%d0%be%d1%81%d0%bb%d0%b0%d0%b2%d0%b0-%d0%bf%d1%80%d0%b8%d0%bc%d0%b0%d0%ba

  Мирослава Примак, юрист ГІ «За чесний тендер»:

  13 жовтня замовник торгів, управління соцзазхисту, розмістив оголошення про те, що акцептував пропозицію ТОВ «Комплекс Ріко». Відповідно до статті 31 Закону України «Про здійснення державних закупівель» замовник повинен укласти договір про закупівлю з учасником, пропозицію конкурсних торгів якого було акцептовано, не пізніше ніж через 30 днів з дня акцепту пропозиції. У разі письмової відмови переможця від підписання договору про закупівлю або неукладення договору з вини учасника у термін, визначений цим законом, або неподання переможцем документів, що підтверджують відсутність підстав, передбачених статтею 17 цього закону, замовник визначає найбільш економічно вигідну пропозицію конкурсних торгів з тих, строк дії яких ще не минув.

  До 23 жовтня ТзОВ «Комплекс Ріко» не надіслало документів, що надало право управлінню соцзахисту акцептувати наступну найбільш економічно вигідну пропозицію, тобто пропозицію ТОВ «Час мрій». Але на веб-порталі відсутнє повідомлення про акцепт пропозиції «Час мрій», як і повідомлення про акцепт пропозиції КП«Володимирецький комбінат громадського харчування». Натомість, 15 листопада було оприлюднено повідомлення про акцепт пропозиції ТОВ «Транс Логістик центр», а 28-го з переможцем укладено договір.

  Крім того, управління соцзахисту не розмістило звіт про результати проведення процедури закупівлі. А неоприлюднення або порушення порядку оприлюднення інформації про закупівлі відповідно до вимог законодавства тягне за собою адміністративну відповідальність (ст. 164-14 КУпАП).

  Додам, що відповідно до ст.18 закону про здійснення державних закупівель подання скарги не призупиняє процедуру закупівлі, за винятком випадку, коли орган оскарження приймає рішення про призупинення процедури закупівлі за власною ініціативою або за заявою суб’єкта оскарження.

  Алла САДОВНИК.

  Матеріал підготовлено в рамках проекту «Сприяння прозорості державних закупівель у Західній Україні» що реалізовується громадською організацією «Рівненський центр «Соціальне партнерство» за фінансової підтримки NED.

  Відкрити матеріал


  Прокоментувати

  Leave a Reply

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

   22.05.2024
   09.01.2024
   Сьогодні
   06.11.2023
   02.11.2023
   24.09.2023
   03.10.2022
   21.08.2022
   03.05.2022
   20.04.2022
   08.03.2022
   27.05.2021
   23.05.2021
   30.04.2021
   29.04.2021
   Вверх