Колона – Cайт громадської журналістики

“Кнопкодави” – нова каста українського Парламенту

Кнопкодавство

Кнопкодавство

Час змінює все. Політики після Революції Гідності хоча й поступово, але мусять ставати публічнішими та нести відповідальність за свої дії. Під час правління “екс – громадянина України” Януковича громадсько активне середовище могло роками працювати, щоб зробити якийсь мізерний крок вперед, і в результаті були суди і ніякого руху до “Європи”. Кнопкодави робили все для цього.

До 2012 року про таку касту депутатів, які голосували за себе та за своїх колег у парламенті ніхто не говорив. Суспільство ніколи не бачило тих хто на пряму порушує їх права.  З 2000-их років до 2012 року Українське суспільство не дивилось на Український парламент, як на інститут, який впливає на розвиток України. Його розглядали як “сіру масу”, яка підпорядковується Президенту. Хоча це було пряме порушення конституції.

Свого часу 2011-2012 роках розпочав діяльність громадський проект “ЧЕСНО”, який розпочав  сортувати депутатів у Парламенті за певними критеріями. Зокрема: на  тих хто порушував права та свободи інших громадян,  на тих хто після виборів потрапивши в парламент зраджував виборця і перебігав в іншу партію, на тих хто був причетний до корупційних дій, на тих  хто брехав про свої реальні доходи, на тих хто прогулював сесії Верховної ради та засідання комітетів та на тих хто порушував основу демократичного Парламенту – голосував не особисто.

У пресі та ТБ під час Парламентської кампанії 2012 починає з’являтись слово “Кнопкодави”, яке всі громадяни чудово  зрозуміли. Це те про що всі знали, але ніхто до цього не говорив. Відеозйомка та фотофіксація не особистого голосування почала змушувати народних обранців соромитись бути “Кнопкодавом”. Це підтверджується тим,, що всі депутати після оприлюднення намагались виправдатись, в першу чергу перед своїми виборцями.

Потрібно розуміти, що “Кнопкодавство” має дві сторони, але не добру і погану, а дві погані.


Людина, яка не голосує особисто порушує конституцію, і людина, яка дозволяє це робити за себе теж порушує конституцію. Власне ця дискусія вже є в суспільстві і є рух вперед та результати боротьби.

Громадські активісти та журналісти взяли на постійний контроль всі голосування які відбуваються у стінах Верховної Ради, і тепер всі громадяни із новин незалежних ЗМІ відразу інформуються про конкретне “кнопкодавство”.

Наразі існує база яка постійно оновлюється. Створена на основі Громадського руху “ЧЕСНО”.

Станом на момент написання матеріал, зафіксовано 37 випадків “Кнопкодавство”, кожне порушення конституції та прав громадян зафіксоване на відео чи фото. Є запит у суспільства на те, що це явище не повинне бути у стінах парламенту. “Кнопкодавство” – це прояв авторитарної держави,  де за тебе формують твою думку та за тебе голосують.

Під час діяльності цього скликання Парламенту було зафіксовано 37 голосувань за інших депутатів. Є одиничні випадки не особистого голосування, але і є депутати, які систематично займаються “Кнопкодавством”. Наприклад, народний депутат  Віталій Хомутиннік вже 5 разів був впійманий журналістами на “гарячому”.

Якщо проаналізувати “кнопкодавство” по фракціям та групам, то маємо такі цифри:

17 випадків не особистого голосування – Група “Партія “Відродження”, 10 – Фракція Політичної партії “НАРОДНИЙ ФРОНТ”, 3 – Група “Воля народу”, 2- Фракція ПАРТІЇ “БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА”, 2 – Фракція Радикальної партії Олега Ляшка, 2 – Фракція Політичної партії “Опозиційний блок”, 1 – Позафракційні депутати. Далі інфографіка.

Активна громадськість буде слідкувати за “кнопкодавами” і на шляху до Європейської України ці люди понесуть відповідальність за свої дії.
Далі буде…

Автор: Віталій Примак

Exit mobile version