Колона – Cайт громадської журналістики

Що таке професійна деформація? І як її розпізнати?

Наша робота відкладає великий відбиток на все нашу життя. Візьмемо, наприклад, вчителів. Вчителі залишаються вчителями не тільки на роботі, але і вдома. Дуже часто їх моралі, як треба робити, як не треба, повчальний тон і звичка всіх і всьому вчити, грає з ними поганий жарт. Вони починають вчити життя не тільки своїх дітей, а й чоловіків, дружин, батьків і всіх своїх знайомих і близьких. Те ж стосується і інших професій: лікар всюди шукає недуги і хвороби, бізнесмен всюди бачить гроші, інженер або дизайнер, думає, як упорядкувати своє життя і життя близьких людей. І саме в цьому випадку, коли робота переходить в особисте життя, можна говорити про професійну деформацію.

Для довідки: професійна деформація – це негативні зміни нашого характеру, що виникають в наслідок багаторічної професійної діяльності. Причому в даному випадку мають на увазі саме негативні зміни, які часто заважають нам повноцінно жити і думати не тільки про роботу. Причини появи професійної деформації можуть бути найрізноманітніші. В основному виділяють три групи причин:

  1. Перша група: тісний зв’язок. Передумовами для професійної деформації в цьому випадку є занадто тісна ідентифікація людини зі своєю професійною роллю або зі своєю професійною спільнотою. Тобто, простіше кажучи, людина себе позиціонує як той чи інший працівник, наприклад, вчитель, і вже не бачить для себе інших сфер життя, крім роботи. У нього вже немає особистого життя, інтересів, хобі-він просто вчитель.
  2. Друга група: сама робота. Буває і таке, що робота, скажімо, занадто монотонна, нудна, або навпаки надто екстремальна, може відкласти відбиток на особистість людини. Він звик себе на роботі вести таким чином, не інакше, і тому і в житті поводиться точно так само. Наприклад, часто це стосується працівників у верстатів, міліціонерів, пожежників і т.д ..
  3. Третя група: особистість людини. Причинами професійної деформації, можуть так само служити і особистісні якості людини. Наприклад, людина звикла звинувачувати в усьому себе, свій характер, темперамент, або ж він вважає, що вибрав професію, яка йому не підходить, він не бачить сенсу в даній роботі і т.д. і т.п. І тоді наступають негативні зміни особистості, пов’язані з професійною діяльністю, які носять загальну назву професійна деформація.

Ось основні три групи причин, які можуть вплинути на розвиток у Вас професійної деформації. Але як її уникнути? Тут є кілька способів:

Ось такі поради допоможуть Вам уникнути професійної деформації, яка руйнує особистість. Думайте більше про себе, як про людину, а не тільки як про працівника, і тоді багато проблем Вам вдасться уникнути. Успіхів!

Exit mobile version