Наші контакти

    Колона – Cайт громадської журналістики

    Зображення сайту Чесно

    Новини

    Хомко проти Якимця – другий тур 2015

    У другий тур виборів мера Рівного очікувано виходять чинний міський голова самовисуванець Володимир Хомко (у І турі отримав майже 39% голосів) та депутат Сарненської райради Дмитро Якимець від новоствореної партії “Всеукраїнське об’єднання “Громадський контроль” (отримав 18,5%).

    Обирати між цими двома кандидатами рівняни будуть 15 листопада.
    Фото з сайту ОГО

    Володимир Хомко балотується на посаду міського голови вже втретє. Свою першу кампанію він провадив у 2006 році за підтримки нардепа чотирьох скликань і голови рівненської організації Української народної партії Василя Червонія і програв, посівши друге місце. У 2008-му Хомко балотувався вдруге – на позачергових виборах, якіоголосили у зв’язку зі смертю міського голови Віктора Чайки, – і виграв, конкуруючи зокрема зі своїм колишнім союзником Червонієм. У 2010-му Хомка переобирають відпартії “Всеукраїнський патріотичний союз”. Сам політик весь час залишавсяпозапартійним і балотується тепер як самовисуванець.

    Протягом виборчої кампанії-2015 Хомка неодноразово критикували його конкуренти і ЗМІ. Журналісти згадали, як на початку року чинний мер звинувачував свого теперішнього опонента Дмитра Якимця у покриванні незаконного видобутку бурштину, а потім на вимогу суду нібито був змушений відмовитися від своїх слів. Також у ЗМІ знов підняли історію про підприємця Костянтина Лишенюка: останній у травні 2015 публічно натякнув, що мер вимагав з нього 10 тисяч доларів за продовження оренди, і Хомко за це звинувачення подав на підприємця до суду. Журналісти видання “Corrupt.ua” наголошують, що судові витрати були оплачені коштом громади, тоді як позов стосувався моральної компенсації Хомку як приватній особі.

    Закидає мерові використання коштів платників податків в особистих цілях і Юрій Дюг зГО “Антикорупційний моніторинг”. Журналіст звертає увагу на те, що міська рада у 2013-2014 витрачала на рік до півмільйона гривень на лояльну до влади комунальну газету “7 днів”, і при цьому газета не надає детальних звітів про свої витрати та публікує в період виборчих перегонів матеріали з прихованою критикою одного з кандидатів на посаду міського голови без маркування “політична реклама”. Так само зі свого бюджету рівняни платять за особистий офіційний сайт Хомка khomko.rv.ua, про що пишуть журналісти видання “4 влада”.

    Своєю чергою ГМ “ОПОРА” повідомляла, що чинний мер у передвиборних цілях нібито залучав адмінресурс. Так, ЗМІ, запрошені на брифінг Хомка щодо виборчих перипетій, зазначали, що зустріч відбулася у приміщенні міськради, а анонс заходу поширив відділ інформаційно-аналітичного забезпечення виконавчого комітету Рівненської міської ради. При цьому ч. 2 ст. 60 Закону України “Про місцеві вибори” прямо забороняє міському голові у діяльності, пов’язаній зі своєю передвиборною агітацією, залучати підлеглих або використовувати службові приміщення.

    Привід провести брифінг у мера був неабиякий: увечері 5 жовтня в мережі Фейсбук з’явилася інформація про те, що одному з кандидатів на посаду міського голови запропонували за мільйон доларів знятися з виборів. 6 жовтня СЗГ УМВС України в Рівненській області підтвердила, що така пропозиція справді була, і за цим фактом було затримано жителя Чернівецької області.

    Кандидатом, якого нібито намагалися підкупити, як виявилось того ж дня, був Дмитро Якимець. На скликаній прес-конференції заступник голови ГО “Громадський контроль” Олександр Зайчук зазначив, що з ним на зв’язок вийшла невідома особа, яка пропонувала Якимцю за один мільйон доларів знятися з виборчих перегонів.

    Володимир Хомко, якому опоненти закидали, що це йому вигідно зняти Якимця з виборів, теж вирішив прокоментувати ситуацію. Постфактум скликавши брифінг, чинний мерзаявив, що поширення чуток про його причетність до спроби підкупу – брудна технологія, і що в його “штабу немає 1 мільйона доларів”.

    Фото з офіційного сайту “Громадського контролю”

    Дмитро Якимець розпочав свою політичну кар’єру в 2006 році, коли вперше став депутатом Сарненської райради. Переобравшись туди вдруге в 2010-му, він з родиноюпереїхав до Рівного і, схоже, занедбав свій обов’язок перед сарненською громадою. Так,на сайті райради міститься інформація про 14 засідань комісії з питань охорони здоров’я, материнства і дитинства та ліквідації наслідків чорнобильської катастрофи, до якої входить Якимець, і лише одне з цих засідань депутат спромігся відвідати. При цьому, згідно зі ст. 37 Закону України “Про статус депутатів місцевих рад”, якщо обранці пропускають більше 50% засідань сесій або комісій міськради, то їх можна позбавляти мандату.

    Протягом останніх трьох років Якимець двічі безуспішно намагався потрапити до парламенту. У 2012-му він балотувався під непрохідним 192 номером від “Батьківщини”, а на позачергових виборах-2014 висувався по 152-му виборчому округу від “Народного фронту” і програв, поступившись свободівцю Олегу Осуховському. З того часу Якимець фактично не припиняв передвиборчої роботи. Місцеву кампанію, як кандидат зазначив на дебатах, начебто фінансують “нормальні бізнесмени” з його команди. На вибори команда Якимця, як і він сам, пішла від політичної партії “Всеукраїнське об’єднання “Громадський контроль”, отримавши п’ять мандатів у міськраді.

    Програми, декларації та ціна виборів

    Дмитро Якимець в цій виборчій кампанії став першим кандидатом на посаду міського голови, який оприлюднив – зокрема на власному сайті – свою програму розвитку Рівного, де він акцентує на необхідності зробити місто сучасним і пропонує ряд напрямів, у яких для цього слід працювати. Запропонований план дій досить детальний, аж до ідеї відкриття пункту збору відпрацьованих батерейок і створення інформаційного туристичного центру.

    Програма Володимира Хомка, яка з’явилася у ЗМІ 22 жовтня, значно більш стисла і містить 31 пункт. Частина з них є цілком конкретними пропозиціями, як-то реконструкція парку “Просвіти”, а частина – загальними деклараціями, як, наприклад, пункт 30 про доступність культури. Чимало пропозицій у програмах кандидатів – реконструкція парків, енергоефективність, ОСББ тощо – перетинаються.

    Також обидва кандидати заявляли, що готові звітувати перед виборцями про свої статки. Для Володимира Хомка це не було проблемою, адже його декларацію за минулий рік міськрада й так була зобов’язана опублікувати на офіційному сайті. У той же час Дмитро Якимець свою декларацію на персональному сайті не розмістив, а на інших ресурсах можна знайти лише інформацію про його фінансовий стан за 2013 рік. Тому, щоб порівняти статки кандидатів, Рух ЧЕСНО отримав дані з декларації Якимця у ТВК.

    Володимир Хомко задекларував дві квартири, новозбудований дім площею понад 260 кв. м та три земельні ділянки, одна з яких на 4,5 гектари. За 2014 рік чинний мер заробив 172 тисячі гривень. У той же час Дмитро Якимець у декларації зазначив два будинки площею 41 кв.м і 221 кв.м відповідно, а також дві автівки. Річний дохід кандидата у 2014 році склав 933 тисячі гривень.

    Відзвітувалися кандидати і за витрати на кампанію в першому турі. Згідно з поданими до Рівненської міської виборчої комісії звітами, Володимир Хомко витратив на передвиборчу боротьбу найбільше – близько 439 тисяч гривень, а Дмитро Якимець з 92-ма тисячами посів третє місце після кандидата від “БПП” Олексія Муляренка. Половина виборчого фонду Хомка – добровільні внески фізичних осіб, решта 215 тисяч – власні кошти кандидата (нагадаємо, що за весь 2014 рік мер заробив 172 тисячі). Якимець, згідно з поданим звітом, у першому турі власний виборчий фонд не фінансував, а обійшовся виключно добровільними внесками фізичних осіб.

    Результати моніторнигу, проведеного ВГО “Комітет виборців України”, дають підстави сумніватися в правдивості принаймні деяких з наведених даних. Активісти відстежували кількість політичної реклами в період між реєстрацією кандидатів і до 23 жовтня на трьох рівненських телеканалах у прайм-тайм і з’ясували, що найбільше матеріалів (17 500 секунд) розмістив Дмитро Якимець, тоді як Володимир Хомко був аж на третьому місці (9 555 секунд). При цьому чинний мер звітує про понад 83 тисячі гривень на оплату агітації на місцевих телеканалах, а очільник “Громадського контролю” начебто витратив на телерекламу тільки 28 тисяч.

    Виборцям, які хочуть більше дізнатися про кандидатів, Рух ЧЕСНО рекомендує переглянути теледебати між Володимиром Хомком та Дмитром Якимцем на телеканалі “Рівне 1” 12 листопада о 20.00. Запис дебатів, які відбулися перед першим туром за участі обох кандидатів, можна знайти тут.

    Журналістка Галина Шепель та координатор Віталій Примак, представники громадського руху “ЧЕСНО” у Рівненській області

    Джерело:  сайт ЧЕСНО

    Відкрити матеріал


    Прокоментувати

    Leave a Reply

    Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

      09.01.2024
      Сьогодні
      06.11.2023
      02.11.2023
      24.09.2023
      03.10.2022
      21.08.2022
      03.05.2022
      20.04.2022
      08.03.2022
      27.05.2021
      23.05.2021
      30.04.2021
      29.04.2021
      01.04.2021
      Вверх