Днями у Рівному відбулась зустріч в освітньому просторі InfoHub, яку організувала прогресивна молодь. Студенти та викладачі одного із вишів обговорили проблематику стипендій в Україні. Приводом для розмови стали заяви із кабміну про, те що у більшості студентів заберуть стипендії.
Після таких заяв, було багато критики, далі виправдовування. Міністерство фінансів пояснило, що стипендії для кращих із кращих стануть більшими. Але її отримуватимуть не всі.
За останні тижні, це питання стало настільки актуальне, що Президенту Україні у щорічному зверненні згадав про студентів та стипендії. Заявив, що стипендії не будуть забирати.
Начебто градус напруги зник. Але експерти коментуючи ситуацію схиляються до думки, що система по якій зараз виплачують стипендії не об’єктивна та дозволяє студентам “халтурити”.
Журналісти Сайту громадської журналістики запитали думку експертів із цього приводу.
Віталій Лебедюк, керівник кафедри Політико-інформаційного менеджменту Національного університету “Острозька академія”:
Кожен студент має свій порядковий номер на студентській карточці. Це може бути ідентифікація у загальній системі, куди студент буде раз на семестр завантажувати результати своєї активності. Це стимулюватиме студентів до конкуренції за доступ до стипендії. Тобто треба перевести принцип «проїдання» стипендії на принцип її активного виборювання.
Олег Лагоднюк, проректор Національного університету водного господарства та природокористування:
– Вважаю, що існуючий підхід для встановлення стипендій є застарілим і несе елементи радянщини – «небагато, але всім» і через це її соціальний зміст нівелювався. Стипендія не повинна бути самоціллю, але її потрібно досягти через неодноразові високі досягнення у навчанні та наукових дослідженнях, студентському житті та самоврядуванні.
Мені б хотілося, аби право на отримання таких стипендій мали і студенти-контрактники. Звісно, що має з’явитися і цільова соціальна стипендія до нарахування якої обов’язково необхідно залучати студентське самоврядування. Розмір стипендій необхідно закріпити законодавчо на рівні не менше прожиткового мінімуму, а то й більше, оскільки такий студент повинен відчувати підтримку держави.
Сергій Штурхецький, медіа-експерт, доцент кафедри журналістики НУ “Острозька академія”:
– Ідея щодо двох видів стипендій з бюджету – соціальних та “академічних” (за успішність), мабуть , є доречною. Соціальна стипендія дозволятиме отримувати освіту тим, кому і так вкрай важко, академічна повинна бути прив’язана тільки до знань, до успішності.
При цьому академічну стипендію мають отримувати і ті, хто успішно вчиться на “бюджетній” формі навчання, і ті, хто на платній. У своїй викладацькій практиці зустрічав студентів, котрі вчились на “платній” формі, але вирізнялися неабиякими успіхами. Це може (і має) стати додатковим стимулом до навчання. Хотілось би, щоб і недержавні стипендіальні фонди розвивалися. Муніципалітети преміювали стипендіями своїх, великі фірми і корпорації, благодійні фонди. Освіта – це найголовніше, на що варто витрачати гроші, особливо в часи війни.
Один із активістів в місті Рівне, керівник громадської організації “Молодь-ДІЄ “Віталій Примак, прокоментував даний привід так:
– Проблема стипендій, а саме в об’єктивній її частині є в Україні давно. Це пояснюється відсутністю суттєвих реформ в сфері освіти. На це також впливає звичайно і корупція. Заявою про те, що заберуть стипендії міністерство я так розумію намагалось почати реформу у сфері стипендій. Але це подали не правильно і як наслідок викликало шквал критики та спротиву.
Можу сказати точно, що система яка існує нам вже не потрібна. Нам потрібно використати приклади успішних ВНЗ, які працюють із грантами та досвід прогресивних Європейських вишів. Якщо коротко, то потрібно стипендією мотивувати студента навчатись. Зараз стипендія не мотивує, а багатьом її виплачують не за успішність, а за статуси із багатодітної родини, інвалід, чорнобилець…
Багато студентів мають середній рівень знань, але отримують стипендію таку ж як отримують успішні. Це не правильно!
Соціаль-демократичну думку, із цього приводу, висловив Координатор СД Платформи у Рівненській області Максим Безека:
– Те, що модель виплати стипендій потрібно змінювати – не викликає сумнівів. Відміняти стипендії не можна ні в якому разі: систему потрібно оптимізувати і зробити максимально справедливою. Виплати академічних стипендій повинні відбуватися за конкретні досягнення студента, а не за випрошені у викладача “5”. Для цього є можливим впровадження пропорційного коефіцієнту до базового розміру стипендій, своєрідну індексацію . Це створить збалансовану систему, у якій студент щомісяця отримуватиме таку виплату, н яку реально заслуговує.
У розробці нової моделі потрібно орієнтуватися, окрім держвиплат, на залучення приватних інвестицій та цільову роботу з підприємцями.
Всі експерти вважають, що виплату стипендій потрібно реформувати в наших ВНЗ. Прикро що, у кабміні цього достатньо не розуміють. Коли після гучних заяв відповідальні особи та Президент публічно сказали, що стипендії лишаються як і раніше. Це крок назад, який відгорнув дану реформу.
Наразі політичний рейтинг, та стабільність того ж рейтингу важливіше для влади.
Автори: Роман Оксенюк та Віталій Примак.