Вперше з квітня цього року споживчі настрої українців демонструють покращення. Громадяни більш оптимістично налаштовані щодо перспектив свого матеріального становища та розвитку економіки в цілому. На сьогодні українці продовжують витрачати значну частину свого бюджету на продукти харчування, одночасно скорочуючи витрати на відпочинок. Детальну інформацію надає Центр громадського моніторингу та контролю.
Індекс споживчих настроїв зростає
Згідно з дослідженням Info Sapiens “Споживчі настрої в Україні” за липень 2024 року, індекс споживчих настроїв в Україні зріс на 7,3 пункти, досягнувши рівня 70,1. Аналітики Info Sapiens зазначають: “Після кількамісячного спаду всіх ключових показників споживчої впевненості, у липні 2024 року ми спостерігаємо тенденцію до відновлення. Зокрема, підвищення споживчих настроїв населення та більш оптимістичні очікування щодо економіки.”
Для визначення індексу споживчих настроїв респондентам задають низку запитань щодо змін у матеріальному становищі їхніх сімей, прогнозів щодо економічної ситуації в країні та готовності здійснювати великі покупки. Максимальне значення індексу може досягати 200, що означає повністю позитивні оцінки економічної ситуації серед громадян. Значення нижче 100 вказує на переважання негативних оцінок.
Основні витрати: їжа, ліки та кафе
Приватбанк оприлюднив статистику покупок, що найчастіше оплачуються картками від початку року. Основна частка витрат припадає на продукти харчування — 44% від загального обсягу оплат у продуктових магазинах та супермаркетах. На другому місці — купівля ліків та товарів для здоров’я (6,6%), на третьому — витрати в закладах громадського харчування (6,4%). Витрати на одяг та взуття склали 4,5% від обсягів безготівкових оплат, на паливо — 4,2%. Лише 1,4% коштів українці витратили на відпочинок.
Всього з початку року клієнти Приватбанку здійснили покупки на загальну суму 451 млрд грн.
Донати на армію залишаються пріоритетом
Той факт, що більшість бюджету українців йде на продукти харчування, підтверджують дані дослідження “Споживацькі настрої українців у другий рік повномасштабного вторгнення” від “Делойт” в Україні. Згідно з результатами, минулого року українці витрачали приблизно 66% свого бюджету на продукти харчування, що є вдвічі вищим за середньосвітовий показник.
При цьому, у 2023 році українці стали рідше відвідувати ресторани та бари: 55% опитаних зазначили, що вони скоротили ці витрати. 65% респондентів економили на розвагах поза домом, тоді як витрати на онлайн-розваги зросли: 32% опитаних більше витрачають на перегляд ТБ та стримінгових сервісів.
Минулого року 92% українців робили внески на підтримку ЗСУ або на допомогу постраждалим від воєнних дій, причому 33% робили це регулярно. Порівняно з 2022 роком, вдвічі збільшилася кількість тих, хто постійно донатить, перебуваючи за кордоном — таких стало 38%.