Наші контакти

    Колона – Cайт громадської журналістики

    Головне зображення ілюстративне

    Новини

    Поради для тих хто здає ЗНО та їх батьків

     ЗНО річ непроста. «Природний розум може замінити будь яку освіту, але ніяка освіта не може замінити природного розуму», – говорив Артур Шопенгауер.

    У житті будь-якого школяра настає переломний момент, коли несерйозні думки про прощанні зі школою змінюються серйозними випробуваннями ЗНО і вступними іспитами. Як напружити всі розумові та інтелектуальні можливості, щоб гідно пройти екзаменаційну гонку і отримати високий бал? Про це ми запитали експертів.
    Не таке страшне ЗНО, як його малюють

    Зовнішнє незалежне опитування – своєрідна путівка для абітурієнта до вузу мрії. Однак ЗНО – не тільки перевірка знань, але і явне випробування на психологічну стійкість. Від страху завалити той чи інший предмет у деяких школярів, як свідчать лікарі, на тлі стресу навіть розвиваються нервові розлади. Жаху наганяють і батьки, пророкуючи, у разі невдачі, кар’єру двірника.

    Але чи так важко здати ЗНО насправді? Педагоги вважають, що ні. Просто потрібна ефективна підготовка, яка повинна проходити у відповідній обстановці як внутрішній, так і зовнішній.

    «Страшилки про ЗНО явно перебільшують – це всього лише один з критеріїв оцінки знання з конкретної дисципліни, – упевнена одна з вчителів. – І треба розглядати його як можливість продемонструвати свої знання. Тому я завжди раджу своїм учням: більше читайте! Не володіючи багатою ерудицією і широким кругозором, ви іспит добре не відважите ».

    Навчання – світло

    Починати розширювати свій кругозір і впритул готуватися до ЗНО і вступним вчителі рекомендують за півроку-рік до іспитів, а не в останній тиждень. Готуватися можна як самому вдома, так і з репетитором. Це не принципово. Важливо інше: щоб підготовка була продуктивною, вона повинна проходити в певній обстановці. А для цього потрібне дотримання деяких важливих правил.

    – Кімната повинна бути добре освітленою, часто провітрюваній, щоб ніщо не відволікало від підготовки.

    – Деяким дітям дійсно потрібен музичний фон для ефективності розумової роботи та активізації роботи мозку. Так що батькам не слід лаятися, якщо син чи дочка під час занять включає плеєр або ставить свій улюблений диск. Просто музика повинна бути не надто гучною і бажано без слів.

    – Зі столу треба прибрати всі відволікаючі предмети. Потрібні підручники, посібники, зошити повинні бути зручно розташовані, щоб не переривати підготовку на пошуки потрібної лекції або друкарської ручки.

    – Важливо вміти правильно розподіляти час. Складіть план занять і чітко визначте, що саме сьогодні буде вивчатися. Не відбуватися загальною фразою: «А позаймаюся-ка я трошки …» Виберіть конкретні розділи і теми.

    – Прагнення прочитати і запам’ятати весь підручник не приведе до бажаного результату. Складайте плани, схеми, конспекти, причому бажано на папері, тоді матеріал краще засвоїться. Це допоможе при короткому повторенні.

    – Обов’язково ознайомтеся з системою тестових завдань і потренуйтеся з секундоміром – засікайте, скільки часу йде на виконання того чи іншого тесту (наприклад, на виконання одного завдання, що міститься у частині А, в середньому йде 2 хвилини).

    Ділу час потісі годину

    «Роботу обов’язково треба чергувати з відпочинком, – дають настанови батькам учнів вчителі. – Після, скажімо, години занять потрібно обов’язково перепочити, хоча б 15 хвилин. У цей час краще зайняти школяра сторонніми справами – змусити помити посуд, прийняти душ, розім’ятися. Але кожен день у дитини має бути і свій особистий час для власних справ і спілкування з друзями ».

    Перед смертю не надихаєшся

    День «ікс» вже завтра. Судорожно прокрутити підряд всі підручники? Зовсім ні. «У день перед іспитом забезпечте своїй дитині повноцінний відпочинок, – радять вчителі. – Поговоріть з дитиною, обговоріть всі страхи і сумніви з приводу складання іспиту, постарайтеся позбутися зайвого хвилювання, покажіть свою віру в успіх – дитині дуже важливо відчути вашу любов і підтримку.

    Не рекомендується займатися гарячкової зубрінням в останні години – чим більше вчиш в ніч перед іспитом, тим менше знань залишається в голові ».

    Увечері, напередодні іспиту переважно зайнятися будь-яким заспокійливим і відволікаючим справою – вийти на прогулянку для «розвантаження мозку”, подивитися якусь комедію або гумористичну передачу. Науково доведено, що сміх не тільки знімає стрес та покращує апетит, але й активізує працездатність і кмітливість.

    Перед іспитом важливо як слід виспатися, щоб на ранок прокинутися відпочившим, бадьорим і з відчуттям готовності показати себе добре підготовленим і здобути перемогу.

    Прокинутися вранці в день іспиту допоможуть легка зарядка, душ. Не рекомендується щільно снідати – повний шлунок буде тільки відволікати від потрібних думок. Ідеальний сніданок – легкий салат, мюслі, фрукти, мінеральна вода.

    З будинку треба вийти раніше, щоб не хвилюватися через можливе запізнення. Нехай всі родичі побажають своєму школяру удачі. День повинен початися з гарного настрою.

    Поради школярам і абітурієнтам

    – Виходячи з будинку, не забудьте свої документи (паспорт), запасні ручки, олівці.

    – Прийшовши в школу або інститут, налаштуйте себе на роботу, будьте зосереджені, постарайтеся не спілкуватися з збудженими і переляканими людьми.

    – Озирніться в кабінеті, де буде проходити іспит, «познайомтеся» зі своїм робочим місцем. На початку тестування організатори та спостерігачі повідомлять всю важливу інформацію, що стосується оформлення бланків (як заповнювати, якими буквами писати). Від того, як ви запам’ятаєте всі ці правила і будете уважні, залежить ваша оцінка.

    – Не переживайте, якщо вам щось незрозуміло – починайте з легких завдань, і в міру виконання, складні завдання стануть зрозумілими. Якщо з’явилося відчуття, що вам важко зосередитися, не лякайтеся – у кожного буває спад в роботі.

    – Заспокоїтися і привести себе в порядок допоможуть дихальні вправи: зробіть глибокий вдих через ніс, повільний видих. Не поспішайте здавати свій екзаменаційний лист, перевірте його кілька разів.

    – Якщо ви не здали іспит, реагуйте на це правильно. Може бути дуже прикро, але пам’ятайте, що цю ситуацію можна поправити – у вас попереду буде цілий рік, щоб підготуватися і пережити ці «веселі деньки» знову.

    Відкрити матеріал


    Прокоментувати

    Leave a Reply

    Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

      09.01.2024
      Сьогодні
      06.11.2023
      02.11.2023
      24.09.2023
      03.10.2022
      21.08.2022
      03.05.2022
      20.04.2022
      08.03.2022
      27.05.2021
      23.05.2021
      30.04.2021
      29.04.2021
      01.04.2021
      Вверх